مرکز آموزش‌های آزاد دانشگاه سجاد

دانشگاه سجاد در سال 1396 مرکز آموزش‌های‌آزاد دانشگاه را تأسیس کرد. یکی از اهداف اصلی مرکز، برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت، نیاز‌محور و پاسخ به تقاضای فراوان جامعه شاغل در صنعت می‌باشد.
برگزاری دوره‌های سازمانی برای دستگاه‌های دولتی و غیردولتی از دیگر اهداف مرکز می‌باشد.
علاوه بر تعداد زیادی از علاقه‌مندان که تاکنون در دوره‌های کوتاه‌مدت در حوزه‌های مختلف علوم مهندسی و غیرمهندسی شرکت کرده‌اند، مرکز آموزش‌های آزاد دوره‌های سازمانی متعددی نیز برای دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی مانند سازمان نظام‌مهندسی خراسان رضوی، استانداری خراسان رضوی و شهرداری مشهد برگزار کرده است و این همکاری‌ها با روندی صعودی ادامه دارد.
لازم به ذکر است،  مرکز آموزش‌های آزاد ارتباط و تعامل خوبی با سایر مجموعه‌های آموزشی معتبر در سطح  استان (همچون: سازمان فنی و حرفه‌ای، جهاد دانشگاهی، کالج دانشگاه فردوسی و …) نیز دارد.

شایان ذکر است که مرکز آموزش‌هاي آزاد دانشگاه هم اکنون به عنوان مرکز مدیریت مهارت‌آموزی و مشاوره شغلی (TMC) سازمان فنی و حرفه‌ای کشور فعالیت می‌کند. 

بسیاری از دوره‌هایی که بر اساس استاندارد فنی و حرفه‌ای برگزار می‌شود، دانش‌پذیران پس از قبولی در آزمون پایانی می‌توانند گواهی قابل ترجمه سازمان فنی و حرفه‌ای کشوری را دریافت نمایند.

در دوره‌های هنری مخصوصا دوره‌های موسیقی، مرکز آموزش‌های آزاد دانشگاه سجاد دوره‌های خود را به عنوان نماینده و مرکز فرهنگسرای جهاد دانشگاهی مشهد برگزار می‌کند و هنرجویان این دوره‌ها مدرک فرهنگسرای جهاد دانشگاهی را دریافت می‌نمایند.

پلی میان آموزش و بازار کار

دانشگاه سجاد در سال 1374، با همت تعدادی از اساتید مجرب دانشگاه فردوسی مشهد و با پشتوانه تجربه فراوان و سابقه علمی، فنی و عملی روشن، در رشته های مهندسی شروع به کار کرد.

از آن زمان تاکنون، به همت مدیران، اساتید و کارکنان دلسوز دانشگاه، تعداد فراوانی از جوانان مستعد و با انگیزه از سراسر کشور به تحصیل علوم مهندسی و علوم انسانی در رشته‌های مختلف در این دانشگاه پرداخته‌اند و با توجه به این سابقه به نسبت طولانی، به هر گوشه‌ای از کشور که نظر بیندازیم، از دانش آموختگان دانشگاه سجاد اثری مثبت خواهیم یافت، که موجب بسی افتخار و سربلندی است.

علاوه بر آن، تخصصی شدن روز افزون علوم و فنون موجود و پیدایش هر روزه رشته‌ها، زمینه‌ها و کاربردهای جدید سبب می‌شود دانش آموختگان رشته های مختلف، هرچند اگر آموزش با کیفیتی هم دیده باشند، لزوما نتوانند به راحتی به عنوان یک نیروی کار ماهر و به روز در صنعت رو به پیشرفت کشور نقشی مناسب پیدا کنند.

تغییر سرفصل دروس و آموزش دروس جدید و کاربردی و مطابق با علوم و فنآوری های جدید می‌تواند این مشکل مهم را تا حدودی کاهش دهد.

با این حال، سیاست‌های کلی آموزش عالی کشور که در قالب سرفصل‌های وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری به دانشگاه ها ابلاغ می‌شود، امکان ایجاد انعطاف بیشتر در انتخاب عناوین دروس و محتوای آنها را از دانشگاه‌ها گرفته است.

برای همین و به دلیل پاسخ به این نیازهای جدید، دانشگاه سجاد تصمیم به ایجاد بخشی جدید تحت عنوان مرکز آموزش‌های آزاد گرفت. هدف از ایجاد این مرکز، برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت، نیاز محور و پاسخ به تقاضای فراوان جامعه شاغل در صنعت و خدمات به فراگیری مهارت های جدید و کاربردی است.

مدیران سابق مرکز

دکتر ایمان احدی اخلاقی موسس و مدیر مرکز از سال 1396 تا شهریور 1401